Лабораторія інформаційних та комунікаційних технологій ФМГ №17 м. Вінниці пропонує широкому загалу закладів освіти методичні рекомендації щодо розбудови локальної мережі закладу, організації доступу до мережі Інтернет з усіх наявних ПК з одночасною можливістю фільтрації шкідливого контенту та "справедливим" поділом одного каналу серед значної кількості користувачів. Всі програмні рішення не потребують додаткових матеріальних затрат, вони реалізовані на базі систем з відкритим кодом.
Рекомедації складаються з 3-х частин.
Частина 1. Як налаштувати ADSL модем в режимі роутера? Як збудувати локальну мережу закладу?
Частина 2. Як налаштувати найпростіший Linux-роутер?
Частина 3. Як облаштувати повноцінне управління локальною мережею? Як реалізувати фільтрацію небажаного контента? Як "справедливо" розділити канал між користувачами?
Вступ до 3 частини рекомендацій
Постановка задачі
Вважатимемо, що ми маємо мережу навчального закладу, збудовану за рекомендаціями, що викладено в ч.1 даної інструкції. Це означає, що у вас до одного АDSL-модема, налаштованого в режимі роутера, під'єднана вся локальна мережа закладу. Дане технічне вирішення дозволяє мати доступ до Інтернету з усіх ПК, але має суттєві недоліки:
Останній недолік є вельми суттєвим в світлі вимог до обмеження доступу з навчальних комп'ютерів до шкідливого та небезпечного Інтернет-контенту.
Ці (та багато інших) проблеми можливо вирішити, встановивши в мережі один додатковий комп'ютер з функціями маршрутизатора -шлюза (роутера) та сервера локальної мережі.
Це можливо зробити з використанням серверних платформ Microsoft та спеціальних програм під ОС Windows, але супроводжується необхідністю придбання вельми недешевих ліцензій, потужного комп'ютера і має певні складнощі в налаштуванні. Значно дешевше (і, як показує досвід, надійніше) використовувати в якості програмної платформи для організації роутера та сервера локальної мережі ОС Linux. В частині 2 даної інструкції надавалися рекомендації по облаштуванню програмного роутера на основі базового дистрибутива Linux. Це вимагало багато «ручної» роботи та чималих знань від системного адміністратора. Найскладнішою в умовах школи була необхідність управління роутером в режимі командної стрічки. Зараз ми пропонуємо більш функціональне та зручне вирішення проблеми.
Отже, необхідно мати:
Потрібно створити: